Please see the At a Glance page for more information about the schedule, including meals, and breaks. The workshop programs are available on the individual workshop websites.

Note: Please note that we are not handing out USB drives with the proceedings at the conference. Attendees who want a local copy are encouraged to download them ahead of time.

NEW: YouTube Videos

All of the SOSP'13 videos are now available on the ACM YouTube Channel. Click here to go to the playlist.

ACM Digital Library Proceedings Page
Full SOSP'13 Proceedings (single PDF file with bookmarks for navigation - 21 MB)
Full SOSP'13 Proceedings (ZIP archive with individual paper PDFs - 19 MB)
SOSP'13 Proceedings Front Matter (cover page, forward, ToC, etc.)

Welcome and Awards Monday, 8:30am-9am
Session 1: Juggling Chainsaws, Chair: Rebecca Isaacs Monday, 9am-10:30am
Best Paper The Scalable Commutativity Rule: Designing Scalable Software for Multicore Processors
Austin T. Clements, M. Frans Kaashoek, Nickolai Zeldovich, Robert Morris (MIT CSAIL), Eddie Kohler (Harvard)
Speedy Transactions in Multicore In-Memory Databases
Stephen Tu, Wenting Zheng (MIT), Eddie Kohler (Harvard), Barbara Liskov, Samuel Madden (MIT)
Everything You Always Wanted to Know about Synchronization but Were Afraid to Ask
Tudor David, Rachid Guerraoui, Vasileios Trigonakis (EPFL)
Session 2: Time is of the Essence, Chair: Eddie Kohler Monday, 11am-12:30pm
Dandelion: A Compiler and Runtime for Heterogeneous Systems
Christopher J Rossbach, Yuan Yu, Jon Currey, Jean-Philippe Martin, Dennis Fetterly (Microsoft Research Silicon Valley)
Sparrow: Distributed, Low Latency Scheduling
Kay Ousterhout, Patrick Wendell, Matei Zaharia, Ion Stoica (UC Berkeley)
Timecard: Controlling User-Perceived Delays in Server-Based Mobile Applications
Lenin Ravindranath (MIT), Jitendra Padhye, Ratul Mahajan (Microsoft Research), Hari Balakrishnan (MIT)
Session 3: Seed Corn, Chair: Robert Morris Monday, 2pm-3:30pm
Fast Dynamic Binary Translation for the Kernel
Piyus Kedia, Sorav Bansal (IIT Delhi)
VirtuOS: An Operating System with Kernel Virtualization
Ruslan Nikolaev, Godmar Back (Virginia Polytechnic Institute)
From L3 to seL4: What Have We Learnt in 20 Years of L4 Microkernels?
Kevin Elphinstone, Gernot Heiser (NICTA & UNSW)
Session 4: Everything in its Place, Chair: James Mickens Monday, 4pm-6pm
Replication, History, and Grafting in the Ori File System
Ali Mashtizadeh, Andrea Bittau, Yifeng Frank Huang, David Mazières (Stanford University)
An Analysis of Facebook Photo Caching
The authors of this paper have posted an updated version which contains minor clarifications.
Qi Huang, Ken Birman, Robbert van Renesse (Cornell University), Wyatt Lloyd (Princeton University), Sanjeev Kumar, Harry C. Li (Facebook Inc.)
IOFlow: A Software-Defined Storage Architecture
Eno Thereska, Hitesh Ballani, Greg O'Shea, Thomas Karagiannis, Antony Rowstron (Microsoft Research), Tom Talpey (Microsoft), Richard Black (Microsoft Research), Timothy Zhu (Carnegie Mellon University)
From ARIES to MARS: Transaction Support for Next-Generation, Solid-State Drives
Joel Coburn, Trevor Bunker, Meir Schwarz, Rajesh K. Gupta, Steven Swanson (University of California, San Diego)
Poster Session 1 Monday, 6pm-8pm
Session 5: Whoops, Chair: Robbert van Renesse Tuesday, 8:30am-10:30am
Asynchronous Intrusion Recovery for Interconnected Web Services
Ramesh Chandra, Taesoo Kim, Nickolai Zeldovich (MIT CSAIL)
Optimistic Crash Consistency
Vijay Chidambaram, Thanumalayan Sankaranarayana Pillai, Andrea C. Arpaci-Dusseau, Remzi H. Arpaci-Dusseau (University of Wisconsin-Madison)
Do Not Blame Users for Misconfigurations
Tianyin Xu, Jiaqi Zhang, Peng Huang, Jing Zheng, Tianwei Sheng (UC San Diego), Ding Yuan (University of Toronto), Yuanyuan Zhou (UC San Diego), Shankar Pasupathy (NetApp Inc)
Best Paper Towards Optimization-Safe Systems: Analyzing the Impact of Undefined Behavior
Xi Wang, Nickolai Zeldovich, M. Frans Kaashoek, Armando Solar-Lezama (MIT CSAIL)
Session 6: Data, Data, Everywhere, Chair: John Ousterhout Tuesday, 11am-12:30pm
Transaction Chains: Achieving Serializability with Low Latency in Geo-Distributed Storage Systems
The authors of this paper have posted an updated version which contains minor clarifications.
Yang Zhang, Russell Power, Siyuan Zhou, Yair Sovran (NYU), Marcos K. Aguilera (Microsoft Research), Jinyang Li (NYU)
SPANStore: Cost-Effective Geo-Replicated Storage Spanning Multiple Cloud Services
Zhe Wu, Michael Butkiewicz, Dorian Perkins (UC Riverside), Ethan Katz-Bassett (USC), Harsha V. Madhyastha (UC Riverside)
Consistency-Based Service Level Agreements for Cloud Storage
Douglas B. Terry, Vijayan Prabhakaran, Ramakrishna Kotla, Mahesh Balakrishnan, Marcos K. Aguilera (Microsoft Research), Hussam Abu-Libdeh (Cornell University)
Session 7: Right Makes Might, Chair: YY Zhou Tuesday, 3:30pm-5pm
Tango: Distributed Data Structures over a Shared Log
Mahesh Balakrishnan, Dahlia Malkhi, Ted Wobber, Ming Wu, Vijayan Prabhakaran (Microsoft Research), Michael Wei (UCSD), John D. Davis (Microsoft Research), Sriram Rao (Microsoft), Tao Zou (Cornell University), Aviad Zuck (Tel-Aviv University)
Verifying Computations with State
Benjamin Braun (UT Austin), Ariel J. Feldman (University of Pennsylvania), Zuocheng Ren, Srinath Setty, Andrew J. Blumberg, Michael Walfish (UT Austin)
There Is More Consensus In Egalitarian Parliaments
Iulian Moraru, David G. Andersen (Carnegie Mellon University), Michael Kaminsky (Intel Labs)
WIPs Tuesday, 5pm-6pm
Poster Session 2 / BOFs Tuesday, 6pm-8pm
BOF Session 1 Tuesday, 6pm-7pm
Josephs RoomEnergy-efficiency and Resilience Challenges for Long-running Applications on Leadership-scale Machines
Club RoomShould we build clouds with strong properties or stop wringing our hands?
BOF Session 2 Tuesday, 7pm-8pm
Josephs RoomAvailability of PRObE: 1000 Nodes for Systems Research Experiments
Club RoomCloud based network services, Resilience, Virtual machines, TPMs, Key Management
Session 8: N' Sync, Chair: Michael Walfish Wednesday, 9am-10:30am
ROOT: Replaying Multithreaded Traces with Resource-Oriented Ordering
Zev Weiss, Tyler Harter, Andrea C. Arpaci-Dusseau, Remzi H. Arpaci-Dusseau (University of Wisconsin-Madison)
PARROT: A Practical Runtime for Deterministic, Stable, and Reliable Threads
Heming Cui (Columbia University), Jiri Simsa (Carnegie Mellon University), Yi-Hong Lin, Hao Li (Columbia University), Ben Blum (Carnegie Mellon University), Xinan Xu, Junfeng Yang (Columbia University), Garth A. Gibson, Randal E. Bryant (Carnegie Mellon University)
RaceMob: Crowdsourced Data Race Detection
Baris Kasikci, Cristian Zamfir, George Candea (EPFL)
Session 9: Data into Information, Chair: George Candea Wednesday, 11am-1pm
Discretized Streams: Fault-Tolerant Streaming Computation at Scale
The authors of this paper have posted an updated version which contains minor clarifications.
Matei Zaharia, Tathagata Das, Haoyuan Li, Timothy Hunter, Scott Shenker, Ion Stoica (UC Berkeley)
Best Paper Naiad: A Timely Dataflow System
Derek G. Murray, Frank McSherry, Rebecca Isaacs, Michael Isard, Paul Barham, Martin Abadi (Microsoft Research)
A Lightweight Infrastructure for Graph Analytics
Donald Nguyen, Andrew Lenharth, Keshav Pingali (University of Texas at Austin)
X-Stream: Edge-Centric Graph Processing using Streaming Partitions
Amitabha Roy, Ivo Mihailovic, Willy Zwaenepoel (EPFL)

  • Platinum Sponsors

    • The Murty
      Family Foundation
  • Gold Sponsors

    • Apple
  • Silver Sponsors

  • Bronze Sponsors